Červená kapusta obsahuje silnú zbraň na obranu imunitného systému

U nás hojne pestovaná zeleninka v sebe ukrýva jeden vzácny skvost, stopový prvok selén. Je súčasťou imunitného enzýmu, bez ktorého by naše bunky nemohli existovať. Jeho hladina v našom tele je zvyčajne biedna. Rastlín, ktoré môžu z pôdy tento prvok prijať, nie je veľa. Rastlinný selén je oveľa kvalitnejší ako selén z mäsa. Tým to ale zďaleka nekončí.

Červenú kapustu môžeme kúpiť po celý rok. Dobre znáša skladovanie a najodolnejšie sú zimné odrody. Naši predkovia prekonávali studené zimné mesiace aj vďaka nej a jej imunitným účinkom.

Účinné látky

Okrem selénu obsahuje enzým dijodinázu, ktorý aktivizuje funkciu štítnej žľazy. Nájdeme v nej veľa niacínu (vitamín B5), kyselinu listovú, vitamín Czinok. Samozrejme nechýba vláknina, ktorá naviaže vodu a s ňou aj jedy a tuky, odstráni tráviace problémy aj zápchu. Obsahuje glukozinoláty chrániace pred rakovinou a podporujúce pečeň v detoxikácii, fenoly s antioxidačným účinkom, veľa vitamínov a minerálov. Ľudia, ktorí jedia kapustu aspoň 2 – krát týždenne, majú o 40 – 60 % nižšie riziko rakoviny oproti tým, ktorí kapustu nejedia takmer vôbec. Kapusta je mimoriadne účinná najmä v prevencii rakoviny prsníka a hrubého čreva. Biela kapusta obsahuje asi 10 – krát viac vápnika ako červená. Červená kapusta obsahuje asi 2 – krát viac vitamínu C a 4 – krát viac polyfenolov ako zelená.

Má teda tieto liečivé účinky na náš organizmus:

 • Posilňuje imunitný systém
 • Znižuje krvný tlak
 • Detoxikuje obsah čriev
 • Odstraňuje zápchu a nedostatočné trávenie
 • Regeneruje črevné sliznice a črevnú flóru
 • Podporuje tvorbu spermií a posilňuje libidopotenciu
 • Aktivizuje štítnu žľazu a chráni týmus
 • Stimuluje bunkovú energiu
 • Podnecuje rast buniek, pôsobí omladzujúco
 • Vitalizuje činnosť mozgu
 • Pôsobí odvodňujúco a podporuje redukčné diéty
 • Dodáva látky podporujúce zlepšenie nálady
 • Je vhodná ako prevencia pred rakovinou, hlavne rakovinou prsníka a hrubého čreva

Spracovanie

Čím menšie a uzavretejšie hlávky kapusty si vyberieme, tým majú výraznejšiu arómu a vyšší obsah účinných látok, pretože rástli pomalšie a neboli extrémne prihnojované. Ak ju tepelne upravujeme, doba prípravy by nemala presiahnuť 1 hodinu. Vodu z varenia nevylievajme, obsahuje selén a ďalšie stopové prvky. Ak chceme všetky tie látky z kapusty získať, nechajme ju nakrájanú alebo posekanú postáť pár minút pred ďalším spracovaním.

Vybrali sme pre vás chutný a svieži Kapustový šalát:

ŠALÁT: 1 malá červená kapusta, 1 červený grep (prípadne biely), hrsť vlašských orechov, čerstvé koriandrové lístky (alebo petržlen, čerstvá mäta), morská alebo himalájska soľ, trocha olivového oleja

KYSLÁ SMOTANA: 1 hrnček kešu orechov (namočených cez noc a prepláchnutých vo vode), šťava z 3/4 limetky (cca 1.5 polievkovej lyžice, 0.25 dcl), 1/2 čajovej lyžičky soli, 1/3 – 1/2 hrnčeka vody, kyslá smotana

Červenú kapustu prekrojte na štyri rovnaké časti a vykrojte z nej hrubú stonku a nadrobno ju nakrájate. Kapustu premiešajte spolu so soľou a vo väčšej miske ju oboma rukami par minúť jemne masírujte, respektíve doslova ‘krčte’, akoby bola z papiera. Popraskajú jej tak bunkové steny a získa príjemnú mäkkú konzistenciu. Pridajte olivový olej a podľa chuti dosoľte. Základ šalátu je pripravený.

Na rade je grep. Ošúpte ho aj spolu s jednotlivými mesiačikmi. Dužinu nakrájajte na menšie kúsky a vmiešajte ju do kapusty. Na záver si v mixéri vyšľahajte smotanu. Kešu rozmixujete spolu s limetkovou šťavou, soľou a vodou. Šalát posypte vlašskými orechmi, pridajte kopček kyslej smotany a posypte čerstvou koriandrovou vňaťou.

DOBRÚ CHUŤ!

Foto: pixabay – lauryann; 100-percent-food.com;

Zdroje: Klaus Oberbeil, MUDr. Christiane Lentzová: Ovocie a zelenina ako liek, ISBN: 80-89144-46-2; akv.sk; 100-percent-food.com