CENNÉ ĽANOVÉ SEMENO POMÔŽE PRI TRÁVIACICH PROBLÉMOCH

Dôležitou zložkou ľanu siateho je vláknina, ktorá je pre naše črevá veľmi potrebná. Vedecky sa potvrdilo vnútorné použitie semien pri podráždení čriev, zápche i hnačke, zápale žalúdočnej sliznice. Využíva sa aj zvonka pri zápaloch kože vo forme obkladov.

Ide o jednoročnú rastlinu, dorastá do výšky 150 cm. Vo voľnej prírode už v súčasnosti nerastie. Pes­toval sa už v starom Egypte a dodnes sa pestuje v mnohých krajinách sveta pre olejnaté semená a vlák­no, ktoré sa využíva v textilnom priemysle. Najvýznamnejšími producentmi sú Argentína, Belgicko, Maroko, India a Maďarsko. U nás sa pestuje najmä v podhorských oblastiach bohatých na zrážky.

Na liečebné účely sa využívajú semená. Dozrievajú v júli a po vymlátení sa nechajú dosušiť v tieni alebo v umelých podmienkach pri teplote do 40 °C. Ľanový olej sa získava lisovaním semien.

Cennou látkou v ľanovom semene je sliz, ktorý sa využíva pri zápche, na zvýšenie čin­nosti čriev, liečbu zápalu žalúdka, žalúdočných vredov a na prevenciu rakovinového ochorenia žalúdka, ďalej pri zápaloch priedušiek a močových ciest. Nájdeme v ňom aj vlákninu.

Klinické štúdie predpokladajú, že užívanie ľanových semien vytvára ochranu pred rakovinou čreva a prsníka. Črevná flóra totiž dokáže za pomoci ľanových semien vyrábať lignan, ktorý prospieva udržaniu zdravého črevného prostredia.

Nie je vhodné aplikovať ich pri predpokladanej alebo jestvujúcej nepriechodnosti čreva (ileus) a zúžení pažeráka.

Pripravili sme pre vás Kúru z ľanových semien:

Pri zápche pijeme 2 až 3-krát denne 1 alebo 2 lyžice čerstvo podrvených ľanových semien. K tomu treba podľa možnosti vypiť 1 až 2 poháre tekutiny (najlepšie vlažnej vody).

Ľanové semená môžete kúpiť tu: jednoduchyzivot.sk

Foto: babkinobchod.sk; peknetelo.eu, Goa Art
Zdroj: domacalekaren.com