BAZALKA BOLA POVAŽOVANÁ ZA KRÁĽOVSKÚ ALE AJ DIABOLSKÚ BYLINU

perex_pixabay_akvalskDobrá rada pre zdravie : Bazalka slúži v prvom rade na uvoľnenie všetkých druhov kŕčov. Ľudia, ktorí častejšie dostávajú kŕče, by mali denne vypiť preventívne šálku čaju z bazalky. 

Udržiava rovnováhu črevnej flóry a pomáha pri hnačkách a nadúvaní. Podporuje trávenie a zvyšuje chuť do jedla. Bazalka má uplatnenie aj v aromaterapii.

Rajčinový šalát s bazalkou :
-400g rajčín
-200g šalátovej uhorky
-100ml čerstvých lístkov bazalky
-150 ml bieleho jogurtu
-Soľ
-Mleté čierne korenie

Rajčiny pokrájame na drobné kúsky, uhorku na kolieska a dáme do misy na šalát. Do jogurtu vmiešame nakrájanú bazalku, podľa chuti osolíme a okoreníme. Nalejeme na šalát a premiešame.


Foto : Pixabay-efirm

Slovo bazalka pochádza z gréckeho basileus, čo znamená „kráľ“. Niektorí ľudia veria, že rástla na mieste, kde svätý Konštantín a Svätá Helena našli svätý kríž. Po určitom období však bola považovaná za diabolskú bylinu, pretože jej názov bol zamenený za latinské „basiliscus“.

Jednoročná bylina dorastajúca do výšky 20-60 cm. Kvitne bielymi až červenkastými kvetmi od júna do augusta. Vyžaduje hlboké, veľmi výživné  pôdy s dostatkom vlahy. Pestujeme ju na slnečnom a teplom stanovišti chránenom pred vetrom. Bazalka je veľmi vhodná na pestovanie v interiéri.

Pridal: Martin & Vlad F