ANGLIČANIA HO MILUJÚ V POLIEVKACH A ŠALÁTOCH

Dobrá rada pre zdravie : Odvar z listov pľúcnika lekárskeho môžeme použiť aj ako obklad, zlepšuje krvnú zrážanlivosť. Pľúcnik pôsobí protizápalovo a mierne močopudne. 

Využívanie byliny pri liečbe pľúcnych chorôb a podobnosť jej škvrnitých listov so „škvrnitými“ pľúcami mu dali meno.

V súčasnej vedeckej medicíne nie je pľúcnik využívaný, uplatňuje sa však v homeopatii pri bronchitíde a v ľudovom liečiteľstve. Odvar z pľúcniku lieči zápaly priedušiek, hojí a regeneruje sliznice dýchacích ciest aj tráviaceho ústrojenstva, zvyšuje krvnú zrážanlivosť.

Jarný vitamínový šalát:
-200g listov pľúcnika
-200g listov púpavy
-100ml kyslej smotany
-Mleté čierne korenie
-Soľ
-1 lyžička pažítky
Mladé listy pľúcnika a púpavy dobre umyjeme, potrháme na kúsky a zalejeme zálievkou zo smotany a ostatných prísad.

Foto: liecivapriroda.cz

Priaznivý účinok sa pripisuje kombinácii saponínov, ktoré uľahčujú odkašliavanie, ukludňujúcemu a ochrannému účinku slizov a protizápalovému a dezinfekčnému účinku trieslovín.

Zvonka vo forme obkladov (najlepšie z čerstvej byliny), záparu alebo silnejšieho odvaru sa užíva k omývaní hnisajúcich rán alebo krvácajúcich hemeroidov, kde sa uplatní protizápalový a zvieravý účinok. Vzhľadom k prítomnosti alkaloidov v droge by sa pľúcnik nemal užívať dlhšie než 3 týždne a nemal by byť podávaný malým deťom a tehotným či kojacim ženám.

Pľúcnik lekársky rastie v hájoch a lužných lesoch. Býval typickou rastlinou stredovekých záhrad. Rastie od Francúzska cez strednú Európu po západ Ukrajiny. Severná hranica výskytu je Dánsko, južné Švédsko a Pobaltie, na juhu sever Talianska, Albánska a Bulharsko. U nás rastie roztrúsene od nížin po vrchovinu.

V Anglicku sú mladé listy obľúbenou prísadou do rôznych jarných šalátov a pridávajú sa tiež do polievok.

Pridala: Zdenka, Martin a Vlad
Foto: liecivapriroda.cz