9 čajov, ktoré malým deťom neublížia ale pomôžu

Čo je vhodné pre 6-mesačné či šesťročné dieťa je zaručene prospešné aj pre nás dospelých. Skúsim vám poradiť ako môžete prírodnou cestou pomôcť neposlušným črievkam, imunite, zlepšeniu dýchania…

„Maminka bolí ma bruško, nemôžem spať.“ Aj vás občas prebudí týmito slovami vaše dieťa zo sladkých driemot? Alebo nemôžete spať lebo ste vystrašení z dráždivého kašľa alebo soplíku kvôli, ktorému ťažko dýcha?

V článku Aký pitný režim je vhodný pre našich drobcov sme priblížili celkový pitný režim detí, aké nápoje, čaje a v akom veku môžete s kľudným svedomím zveriť do malých rúk. Teraz pre vás vyberám 9 špeciálnych čajov na rôzne zdravotné problémy:

1. Čaj s anízom pre deti a dojčiace matky

Používa sa pri kašli, zápaloch dýchacích ciest a na uvoľňovanie hlienov. Ale aj ako podpora tvorby materského mlieka, pri bolestiach bruška a nadúvaní u detí.

Zloženie: plod anízu a feniklu, koreň ibiša a sladkého drievka, vňať dúšky tymiánovej a dúšky materinej

Príprava:  Zápar 20 minút: 1 kávová lyžička čajoviny na 2 dl vriacej vody, pre dôkladné vylúhovanie je vhodné čajovinu pred zaliatím mierne podrviť lyžičkou o stenu šálky.

Dávkovanie:  Piť 3 krát denne po 2 dl záparu. Čaj sa môže podávať v uvedených dávkach aj ako lahodný nápoj na bežné použitie.

Upozornenie:  V uvedených dávkach je čajovina neškodná. Vákuové balenie zachová účinné látky, vôňu a chuť liečivej rastliny. Zmenšením objemu šetrí vaše voľné miesto a prírodu menšou spotrebou obalov.

2. Smolíček bylinný čaj

Pôsobí blahodárne na trávenie a zvyšuje imunitu. Pre malé aj väčšie deti, vhodný na denné užívanie v rámci pitného režimu. Vďaka výbornej chuti sa iste stane obľúbeným nápojom Vašich detí.

Upozornenie: určené pre deti od 6 mesiacov.

3. KHANA – Detský čaj pre dobré trávenie

Ak vaše dieťa trápi bolesť bruška, či nadúvanie, tento čaj prinesie úľavu pri žalúdočnej nevoľnosti, hnačke a črevných infekciách.

Čaj je zložený z nasledovných byliniek: aegle marmelos, škoricovník čínsky, tinospora cordifolia, glycyrrhiza glabra, senovka grécka, šachor okrúhly, terminalia chebula, terminalia bellirica, embilika lekárska a zázvorovník lekársky.

Upozornenie: nie je určené pre deti do 3 rokov.

4. BIHARI – Detský čaj pre dobrý spánok

Ide o relaxačný čaj. Prispieva k upokojeniu a dobrému spánku dieťaťa. Pomáha pri ťažkom zaspávaní. Znižuje rozrušenosť a hyperaktivitu.

Čaj obsahuje bylinky: zeler voňavý, withania somnifera, pupočník ázijský, tinospora cordifolia, glycyrrhiza glabra, bazalka pravá, valeriána lekárska.

Upozornenie: nie je určené pre deti do 3 rokov.

5. GOPAL – Detský čaj pri nachladnutí

Bylinná čajová zmes je dobrá na uvoľnenie horných a dolných dýchacích ciest. Stimuluje imunitný systém. Pomáha pri nachladnutí, nádche, kašli a bolestiach v krku. Uľavuje pri chrípkových príznakoch a zvýšenej teplote. Čaj je vhodný pri zápale pľúc a zápale priedušiek.

Jeho zloženie je nasledovné: škoricovník čínsky, šachor okrúhly, terminalia chebula, terminalia bellrica, embilika lekárska, bazalka pravá, kurkumovník dlhý, zazvorovník lekársky.

Upozornenie: nie je určené pre deti do 3 rokov.

6. Detský prieduškový BIOČAJ

Bylinková čajová zmes v bio kvalite z ručného zberu v Podskalí v CHKO Strážovské Vrchy pomáha pri liečbe zápalových ochorení horných a dolných dýchacích ciest. Pije sa  po dúškoch 2 až 3 krát denne.

Zmes obsahuje: slez maurský, dúška tymianová, fenikel obyčajný, žihľava dvojdomá, medovka lekárska.

Upozornenie: vhodný pre dospelých a deti od 3 rokov.

7. Detský BIOČAJ

Má mierny protizápalový a upokojujúci účinok. Vhodný pri tráviacich ťažkostiach detí. Podávame 2 až 3 krát denne. Bylinná čajová zmes v bio kvalite z ručného zberu v Podskalí v CHKO Strážovské Vrchy.

Zmes obsahuje: medovka lekárska, rumanček kamilkový, fenikel obyčajný.

Upozornenie: pre deti s vekom od 3 rokov. informácie pre alergikov – môže obsahovať peľ.

8. BIO Rooibos zelený  

Obsahuje  prirodzene sa vyskytujúce antioxidanty a slúži ako zberač voľných radikálov. Nefermentovaný rooibos – čiže zelený má vyšší obsah vitamínov a minerálov. Pomáha k relaxácii. Má lahodnú chuť a môže sa piť studený alebo teplý.

Upozornenie: Nakoľko neobsahuje kofeín je vhodný k celodennému popíjaniu pre všetkých, vrátane malých detí, tehotných žien a športovcov. Výrobca neuvádza žiadne alergény. Alergikom však odporúčam pri prvom užití zvýšenú opatrnosť!

9. Rooibos BIO červený

Je vhodný pre deti od malička, posilňuje imunitný systém, napomáha pri odbúravaní tukov. Čajovníkovec kapský – Rooibos je krík s tenkými vetvičkami a ihličkovými lístkami. Pestuje sa na plantážach v Južnej Afrike. Má lahodnú chuť a môže sa piť studený alebo teplý.

Upozornenie: Nakoľko neobsahuje kofeín je vhodný k celodennému popíjaniu pre všetkých, vrátane malých detí, tehotných žien a športovcov. Výrobca neuvádza žiadne alergény. Alergikom však odporúčam pri prvom užití zvýšenú opatrnosť!

A ešte jedno upozornenie na záver 🙂

Uvedené informácie v nijakom prípade nenahrádzajú odbornú lekársku starostlivosť. V prípade akýchkoľvek zdravotných problémov prosím neodkladne navštívte lekára a vyhľadajte odbornú pomoc.

Želám pevné zdravie Vám aj Vašim deťom.

Vlad F

Zdroje: jednoduchyzivot.sk, everest-ayurveda.sk