5.7. DEŇ ZAHRANIČNÝCH SLOVÁKOV

Dnes máme sviatok státisícov našich krajanov, žijúcich po rôznych historických etapách vysťahovalectva, emigrácie či súčasnej ekonomickej migrácie mimo svojej vlasti prakticky už od začiatku 18. storočia.

Deň si pripomíname od roku 1993, ktorého cieľom je aj  podpora prezentácie Slovákov žijúcich v zahraničí. Sviatok si pripomínajú aj slovenské komunity na celom svete – stretávajú sa, organizujú rôzne spoločenské a kultúrne podujatia. Uvedomujú si spolupatričnosť k Slovákom žijúcim nielen na rodnom Slovensku, ale aj v každom kúte sveta.

Záujmy zahraničných Slovákov reprezentuje Svetové združenie Slovákov v zahraničí (SZSZ) a Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí.

Svetové združenie Slovákov v zahraničí vzniklo v roku 2002 SZSZ nadviazalo na integračné úsilie Svetového kongresu Slovákov a podarilo sa mu združiť všetky významné komunity slovenského zahraničia a všetky ich najväčšie spolky.

Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí vznikol v roku 2006. V roku 2017 si teda pripomína 11. výročie „vzniku a činnosti v prospech slovenských krajanov v záujme rozvíjania a potvrdzovania ich slovenskosti, zvyšovania národného povedomia a zachovávania kultúrnej a duchovnej identity“, uvádza Úrad na svojej web stránke.

Kalendár medzinárodných dní pre nás pripravujú „slobodní ľudia“ zo spoločnosti www.fsgroup.sk a www.goaart.sk.
Zdroje: uszz.skpriekopnik.sk; zones.sk