4.7. MEDZINÁRODNÝ DEŇ PROTI CHOVU DELFÍNOV V ZAJATÍ

Pre inteligentné zvieratá ako sú delfíny, je nevyhnutnosťou žiť v komplexných sociálnych skupinách. Denne preplávajú množstvo kilometrov, naháňajú sa, lovia a hrajú sa. No v zajatí nie je možné také podmienky dosiahnuť. Sú chované v nádržiach a navyše odtrhnuté od svojich spoločenstiev často už vo veľmi mladom veku.

Svetový deň proti chovu delfínov v zajatí sa pripomína od roku 1993. Cieľom dňa je zvýšenie povedomia verejnosti o tom, ako sú stovky voľne žijúcich zvierat väznené v malých nádržiach pre potešenie publika. Z dôvodu nevedomého podporovania priemyslu sa uskutočňujú mnohé aktivity na podporu verejného vzdelávania o krutostiach chovu delfínov, ktoré majú zásadný význam pre zníženie dopytu po tomto druhu zábavy.

Delfíny sú veľmi často vystavované mentálnemu, emočnému a tiež fyzickému stresu. Všetky tieto faktory nepriaznivo vplývajú na ich imunitný systém a tak sa stávajú náchylnými na mnohé ochorenia. Delfíny chované v zajatí taktiež musia podstupovať drezúru, sú cvičené na vykonávanie rôznych trikov, a pokiaľ to odmietajú, sú držané v ešte menších bazénoch.

Kalendár medzinárodných dní pre nás pripravujú „slobodní ľudia“ zo spoločnosti www.fsgroup.sk a www.goaart.sk.
Zdroj: zdraviezvierata.sk