24.12. ŠTEDRÝ DEŇ

medzinarodne a svetove dni perex kolecko 100Tento deň (iné, nárečové názvy: Vilija, Dohviezdny deň, Pôstny deň, Kračún/Kračun/Kračuň, u gréckokatolíkov Predvečer Narodenia Pána) je posledným dňom príprav na vianočné sviatky, ktorých tajomnosť sprevádza celý vianočný čas. Na Štedrý deň, jeden z najkrajších dní v roku sa tešia všetci bez rozdielu veku. Je nielen oslavou narodenia Ježiša Krista, ale aj momentom, keď sa môžeme opäť v neopakovateľnej atmosfére stretnúť so svojimi blízkymi pri jednom stole i nádielke darčekov od Ježiška. Pretože, keď môže byť rodina spolu, to je jedna z najväčších hodnôt a zároveň darov, ktoré môžeme dostať.

12_24_-stedry-den

Štedrý večer je u niektorých kresťanov (napr. rímsko-katolíkov) vyvrcholením adventu a zároveň začiatkom vianočných sviatkov. V rímskokatolíckej cirkvi sa ním končí pôst a polnočnou omšou sa začína sláviť Božie narodenie.

Zvyky a tradície na Slovensku, ktoré u väčšiny z nás pretrvávajú dodnes

Celý Štedrý deň bol prípravou na Štedrý večer, tak po stránke duchovnej, ako aj materiálnej. Obed mal skôr pôstny charakter. Podávala sa teda iba nejaká drobnosť. Pripravovalo sa hlavne jedlo na štedrú večeru, zdobil sa vianočný stromček (táto tradícia sa začala presadzovať v polovici 17. storočia), robil sa betlehem, spomínalo sa na predkov. Nasledovala samozrejme Štedrovečerná hostina. Po oblátkach s medom, ovocí a orechoch, prišla na rad polievka – obľúbená kapustnica a ako hlavné jedlo sa podával kapor. K nemu sa podáva zemiakový šalát, ktorý si u nás našiel obľubu až behom 2. svetovej vojny s príchodom českých rodín. Podľa odborníkov je jeho pôvod zrejme v ruskej kuchyni. Po večeri sa spievali koledy a rozdávali darčeky. V rímskokatolíckej cirkvi sa veriaci pred polnocou spoločne odoberali na polnočnú omšu, ktorou sa začína oslava príchodu Ježiša Krista.

Na Vianoce sa odjakživa najviac tešia deti, najmä tie najmladšie majú z príprav, tajomného očakávania darčekov najväčšiu a najúprimnejšiu radosť. Veď vianočné dobroty, stromček, rozprávky a rôzne rodinné rituály sú natoľko iné, že sa celkom pochopiteľne cítia inak ako po zvyšok roka.

Historický kalendár pre nás pripravujú „slobodní ľudia“ zo spoločnosti www.fsgroup.sk a www.goaart.sk.
Zdroje: sk.wikipedia.orgwww.vasevianoce.sk