20.11. MEDZINÁRODNÝ DEŇ BEZ FAJČENIA

Fajčenie zabíja. Patrí medzi najčastejšie príčiny úmrtí na celom svete. Ročne zomrie približne 3,5 milióna ľudí na následky fajčenia. Počet fajčiarov neustále stúpa. O pár rokov hrozí, že bude fajčiť 1,6 miliardy populácie.

 

Tento deň je venovaný prevencii, zvýšeniu informovanosti o cigaretách, o ich negatívnom vplyve na ľudský organizmus, o riziku ochorenia na rakovinu pľúc a vzniku srdcovo – cievnych chorôb. Hlavným cieľom je presvedčiť ľudí, aby sa vzdali tejto drogy a spoločne vyvinuli úsilie boja proti zákerným chorobám vedúcich k predčasnej smrti. Medzinárodný deň bez fajčenia je podporovaný Medzinárodnou úniou boja proti rakovine (UICC).

S cigaretami začínajú deti, pre mladistvých je zbraňou pre budovanie určitej prestíže medzi ostatnými. Dospelí si cigaretou zaháňajú stres, frustráciu, smútok či nudu. Do svojho potešenia neváhajú investovať kopec peňazí. Výrobcovia a predajcovia tabaku prosperujú…

Predstavitelia svetových zdravotníckych organizácií apelujú na dôležitosť prevencie, predovšetkým na sekciu primárnej prevencie. Osveta detí a mládeže patrí medzi najdôležitejšie oblasti. Tento deň ponúka príležitosť pre všetkých fajčiarov, zamyslieť sa nad dôsledkami zlozvyku s mnohokrát katastrofálnymi následkami a skoncovať s ním. Nezabúdajte ani na nebezpečenstvá pasívneho fajčenia a bráňte sa.

Vážte si samých seba a nefajčite, pretože fajčenie spôsobuje vážne zdravotné problémy. Je dokázané, že fajčenie má negatívne účinky na každý jeden ľudský orgán. Negatívne účinky fajčenia sú nasledovné:

– spôsobuje celý rad chorôb dýchacích ciest, kardiovaskulárnych a nádorových ochorení
– podľa najnovších výskumov je zodpovedné za rakovinu krčka maternice, obličiek a kostnej drene
– zväčšuje riziko vzniku osteoporózy a zlomenín
– vznik paradentózy a šedého zákalu môže byť spôsobený fajčením
– dôsledkom tohto zlozvyku je oslabený imunitný systém, spomalené hojenie rán, pooperačné komplikácie

„Bohatý“ obsah cigarety

Cigareta obsahuje približne 4000 chemických látok namiešaných v lahodnom koktaile, ktorý tvoria rakovinotvorné chemikálie, jedy a návykové látky. Tu je nepatrný zlomok látok nachádzajúcich sa v cigaretách a ich účinky:

* Nnikotín, ktorý sa dostáva do mozgu do 10 sekúnd po tom, ako človek vdýchne cigaretový dym. Dostane sa do každej časti tela, dokonca i do materského mlieka, nikotín vyvoláva závislosť.
* Oxid uhoľnatý pôsobí na hemoglobín, ktorý sa nachádza v červených krvinkách a eliminuje ich schopnosť prenášať kyslík.
* Arzén spôsobuje rakovinu a poškodenie srdcovo-cievneho systému.
* Kadmium je zodpovedné za vznik rakoviny a poškodenie obličiek.
* Benzén (benzol) spôsobuje leukémiu.
* Formaldehyd sa využíva pri ničení baktérií, uchovávaní mŕtvol a v cigaretách spôsobuje predovšetkým problémy s dýchacím ústrojenstvom.
* Polónium sa zaraďuje medzi rádioaktívne prvky a vyžaruje škodlivý druh žiarenia.
* Amoniak nájdete napríklad v niektorých čistiacich prostriedkoch určených pre toalety a v cigarete zvyšuje návykovú silu nikotínu.
* Ostatné karcinogénne látky negatívne ovplyvňujú gény zodpovedné za správny a normálny rast buniek.

Kalendár medzinárodných dní pre nás pripravujú „slobodní ľudia“ zo spoločnosti www.fsgroup.sk a www.goaart.sk.
Zdroj: cvicte.sk