19.8. MEDZINÁRODNÝ DEŇ ZVIERAT BEZ DOMOVA

Cieľom dňa je pripomenúť ľuďom problematiku všetkých opustených zvierat, či už v útulkoch, v dočasnej starostlivosti alebo priamo na uliciach. Za každé vyhodené, nechcené zviera na ulici nesie zodpovednosť človek.

Patrí mu každá tretia augustová sobota. Bol ustanovený Medzinárodnou spoločnosťou za práva zvierat (ISAR) v roku 1992.

Niektorí ľudia, ktorí sa z určitých dôvodov rozhodnú zbaviť sa svojich miláčikov, neprihliadajú na ich život a budúcnosť. Nechajú ich jednoducho niekde vonku na pospas všetkému. Každý by si mal pred kúpou domáceho zvieraťa zvážiť a rozmyslieť, či má na to vytvorené podmienky, čas, priestor, dostatočnú chuť dlhodobo sa s láskou a starostlivosťou starať o nového člena rodiny. Aby sa nekopilo stále viac a viac zvierat bez svojho priateľa – pána. A keď sa ocitne v situácii, keď už to nie je ďalej možné, umiestniť ho aspoň do útulku.

Naopak, ak zvažujete zaobstaranie si zvieratka, preverte si jeho pôvod, alebo pomôžte nejakému z útulku. Dôležitá je aj kastrácia v správnom veku. Ak by majitelia kastrovali svojich miláčikov, neboli by všetky slovenské útulky a „dočasky“ plné zvierat. Záujem by na tom mali mať obce a mestá najmä v oblastiach osád, kde sa množia psíkovia geometrickým radom.

Netreba zabúdať aj na bezohľadných množiteľov. Tí vyciciavajú sučky trvalým množením často v katastrofálnych podmienkach. Psíkovia sú v pivniciach domov, nevidia slnečné svetlo, nemajú oddych medzi množením, často aj nekvalitnú stravu a nedostatočnú veterinárnu starostlivosť. Takýto množitelia ponúkajú lacné bezpapierové šteniatka na internete, novinách a pod.

Jednou z hlavných organizácií zaoberajúcich sa problémom zvierat je Celoslovenské centrum Slobody zvierat. Centrum sa nachádza v Bratislave a má viacero pobočiek po celom Slovensku. Vyvíja množstvo aktivít. Ich primárnym cieľom je zastaviť krutosti na zvieratách a presadzovať zdravé spolunažívanie ľudí a zvierat.

Kalendár medzinárodných dní pre nás pripravujú „slobodní ľudia“ zo spoločnosti www.fsgroup.sk a www.goaart.sk.
 Zdroje: wildcats.skpetrzalcan.skslobodazvierat.sk