17.7. VÝROČIE DEKLARÁCIE ZVRCHOVANOSTI SLOVENSKEJ REPUBLIKY

Uplynulo 25 rokov, kedy Slovenská národná rada prijala historický dokument, ktorým vyhlásila zvrchovanosť Slovenskej republiky ako základ suverénneho slovenského národa.

Slovenská národná rada (SNR) deklaráciu schválila v roku 1992 v rámci bývalej Českej a Slovenskej Federatívnej Republiky (ČSFR) a vyhlásila ňou zvrchovanosť Slovenskej republiky. Po júnových voľbách sa najsilnejšie a víťazné politické subjekty v Čechách a na Slovensku ODS a HZDS dohodli na vzájomných rokovaniach o riešení štátoprávnych problémov vtedajšej federácie. Obsahom deklarácie bolo aj rešpektovanie práv každého občana, národov i národnostných menšín aj etnických skupín.

Na menovitom hlasovaní sa zo 150 poslancov SNR zúčastnilo 147. Z nich 113 hlasovalo za: 73 z HZDS, 15 zo SNS a 25 zo SDĽ. Proti bolo 24 poslancov: 17 z KDH a 7 z vtedajšieho Spolužitia. Hlasovania sa zdržalo 10 poslancov: 6 z bývalého MKDH, 3 zo SDĽ a jeden zo Spolužitia. V ten istý deň prezident ČSFR Václav Havel oznámil, že odstúpi z funkcie.

Jozef Markuš, predseda Matice slovenskej vtedy povedal: „Prihlásili sme sa k vlastnej štátnosti. Netreba dramatizovať rozdelenie na dva samostatné štáty. Pri korektných, dobrých vzťahoch spolupráce a ekonomickej integrácie, pri konfederácii alebo nejakej voľnej únii sa netreba obávať obrovských bariér na rieke Morave.“

Kalendár medzinárodných dní pre nás pripravujú „slobodní ľudia“ zo spoločnosti www.fsgroup.sk a www.goaart.sk.
Zdroje: matica.skteraz.skdomov.sme.sk