15.10. Svetový deň umývania rúk

medzinarodne a svetove dni perex kolecko 100Umývanie rúk mydlom je najúčinnejším a zároveň najlacnejším prostriedkom prevencie pred hnačkami a respiračnými chorobami, na ktoré najmä v rozvojových krajinách zomierajú milióny detí. Svetový deň umývania rúk mydlom upozorňuje práve na dôležitosť umývania rúk – mydlom. Od roku 2008 si ho vždy 15. októbra pripomína asi 200 miliónov ľudí v približne 100 krajinách sveta. V organizovaní tohto dňa sa angažujú nielen vlády jednotlivých krajín sveta, medzinárodné inštitúcie, ale aj mimovládne organizácie, zástupcovia občianskej spoločnosti, súkromné spoločnosti aj jednotlivci.

10_15_ruky

Cieľom je propagovať umývanie rúk mydlom v školách a vo verejných priestoroch. Dôvodom je, že z približne 120 miliónov detí, ktoré sa každý rok narodia v rozvojových krajinách, polovica žije v nevyhovujúcich hygienických podmienkach, čo zvyšuje riziko ich predčasného úmrtia. Nízka hygienická úroveň a nedostatočný prístup k hygienickým prostriedkom zapríčiňujú, že okolo piatich miliónov detí do päť rokov ročne zomiera na hnačky prípadne na respiračné choroby. Preto je potrebné, aby sa zmenilo správanie detí a aby sa umývaniu rúk mydlom v školách aj vo verejných priestoroch venovala zvýšená pozornosť.

Hoci ľudia si na celom svete umývajú ruky, neraz veľmi zriedkavo používajú mydlo. A to najmä v dôležitých chvíľach – po použití WC, pred jedlom či pred prípravou pokrmu. Ak by sa umývanie rúk mydlom skutočne stalo bežným hygienickým skutkom, podarilo by sa znížiť úmrtnosť na hnačky o 50 percent a na akútne respiračné infekcie asi o 25 percent.

Z dlhodobého hľadiska sa Svetový deň umývania rúk mydlom môže stať silným prostriedkom, pomocou ktorého sa bude dať konkrétne pôsobiť na zmenu správania v oblasti osobnej hygieny.

Zdroj: teraz.sk
Kalendár medzinárodných dní pre nás pripravujú „slobodní ľudia“ zo spoločnosti www.fsgroup.sk a www.goaart.sk