10.8. DEŇ OBETÍ BANSKÝCH NEŠŤASTÍ

Práca v bani bola veľmi ťažkou a nebezpečnou v minulosti a je aj dnes. To platí dvojnásobne v baniach menej vyspelých krajín, kde robotníci v snahe zarobiť pár dolárov na obživu svojej rodiny dennodenne riskujú svoje životy.

Slovensko má v baníctve bohatú históriu. Najznámejšie banské mestá sú Kremnica a Banská Štiavnica. V našich končinách sa za najväčšiu tragédiu považuje výbuch v handlovskej bani v roku 2009. O život vtedy prišlo 20 mužov.

Najhlbšia baňa sveta Tau Tona sa nachádza v Juhoafrickej republike, ktorá je najväčším producentom zlata na svete. Obrovský labyrint podzemných chodieb a štôlní dosahuje dĺžku vyše 800 km. Pre porovnanie, všetky dokončené diaľnice na Slovensku nemerajú ani 500 km. Teplota v nej dosahuje až 55 °C, v odvetraných priestoroch 30 °C, na spodných podlažiach dosahuje 60 °C. Cesta výťahom až na dno trvá 1 hodinu. Úmrtnosť v tejto bani sa pohybuje od 5-10 osôb ročne.

Za najnebezpečnejšiu baňu na svete sa považuje baňa na striebro Potosi v Bolívii. Leží v nadmorskej výške 4 824 m. Bohužial neunikla krutosti a chamtivosti európskych kolonizátorov. V neľudských podmienkach tam hnali domácich obyvateľov ale aj otrokov z Afriky. Počas celej jej prevádzky tu našlo smrť 8 miliónov robotníkov. Dnes je počet smrteľných nehôd nižší, no priemerný vek baníka v tejto bani je 40 rokov.

Pamätný deň má byť spomienkou na všetkých baníkov, ktorí pri výkone svojho povolania prišli o život.

Kalendár medzinárodných dní pre nás pripravujú „slobodní ľudia“ zo spoločnosti www.fsgroup.sk a www.goaart.sk.
Zdroje: plnielanu.zoznam.sknrsr.sk