10.10. SVETOVÝ DEŇ DUŠEVNÉHO ZDRAVIA

Dnes je v popredí o niečo viac ako inokedy veľmi dôležitá zložka ľudského zdravia – duševné zdravie. Telesné a duševné zdravie sú dve strany jednej mince, jedno bez druhého neexistuje. V uliciach môžeme stretnúť dobrovoľníkov, ktorí predávajú modrú nezábudku, symbol krehkosti a zraniteľnosti.

V krajinách Európskej únie, Islandu, Nórska, Švajčiarska je depresia na treťom mieste ako dôvod invalidizácie. Približne 27 % populácie trpí duševnými poruchami.

Podľa odborníkov depresia nie je prejavom slabosti človeka. Vznik depresie sa nedá ovládať len silou vlastnej vôle. Jej vznik má nepriaznivý vplyv na ľudí po psychickej, telesnej a spoločenskej stránke života. Čím skôr sa podchytí a je liečená, tým skôr odznie.

Má viacero podôb: je to smutná nálada, kolísanie nálad, pesimizmus, výčitky svedomia, nechuť k spoločenským aktivitám, poruchy spánku, obavy. Ďalej úzkosti, napätie, nervozita, zmena chuti do jedla, nezáujem o partnera, bolestivosť chrbtice, zvieravé bolesti, problémy s trávením, bolesti žalúdka.

Depresia je liečiteľná. Ide o poruchu psychiky spôsobenú nerovnováhou biochemických procesov v mozgu. Ide najmä o pokles serotonínu, ktorého hladina ovplyvňuje rovnováhu nálad.

Depresiu môžu vyvolať životné udalosti ako strata blízkeho človeka, strata partnera, ťažké ochorenie, ekonomické problémy rodín. Až 60-70% ľudí zažije vo svojom živote úzkosť, depresiu, ktoré ich ovplyvnia natoľko, že nie sú schopní žiť bežný život. Ďalším spúšťačom ochorení a depresií je stres.

Vyhnúť sa týmto rizikám a dosiahnuť duševné zdravie znamená:

 • PRIJÍMAŤ SEBA SAMÉHO
 • HOVORIŤ O TOM, ČO NÁS TRÁPI
 • BYŤ AKTÍVNYM – ŠPORTOVAŤ
 • UČIŤ SA NOVÉ VECI
 • STRETÁVAŤ SA S PRIATEĽMI
 • ROBIŤ NIEČO TVORIVÉ
 • NEBÁŤ SA POMÔCŤ INÝM
 • NEVÁHAŤ S POŽIADANÍM O POMOC
 • ODDYCHOVAŤ A NEBÁŤ SA SNÍVAŤ
 • KAZDÁ ŽIVOTNÁ PREKÁŽKA JE PRÍLEŽITOSŤOU NA RAST A ZMENU
 • ŽIŤ TU A TERAZ

Prof. Anton Heretik, z odbornej rady Liga za duševné zdravie hovorí: „Platí nielen, že v zdravom tele zdravý duch, ale aj naopak – so zdravým duchom máme zdravšie telo. Prakticky každá duševná porucha má aj celý rad telesných príznakov. Aj pri vzniku telesných porúch, najmä pri psychosomatických ochoreniach (infarkt, žalúdočné vredy, astma a iné) hrajú dôležitú rolu aj psychologické faktory.“

Tento deň bol vyhlásený Svetovou federáciou za duševné zdravie v roku 1991. Cieľom je zvýšenie informovanosti o problémoch súvisiacich so psychickými ochoreniami. Kampaň je zameraná na aktívnejšie zapojenie duševne postihnutých ľudí do spoločenského a pracovného života.

Kalendár medzinárodných dní pre nás pripravujú „slobodní ľudia“ zo spoločnosti www.fsgroup.sk a www.goaart.sk.
Zdroje: ruvzke.sknajmama.aktuality.skruvztv.skslovenskypacient.sk