1.11. SVETOVÝ DEŇ VEGÁNOV

Motiváciou pre tento štýl výživy sú najčastejšie zdravotné, environmentálne, náboženské či etické a morálne dôvody s ohľadom na práva zvierat. Príčinou znepokojenia je nehumánny spôsob veľkochovu zvierat, testovanie liekov na zvieratách a znečistenie životného prostredia.

Vegánstvo je predovšetkým spôsob stravovania, ktorý vylučuje konzumáciu živočíchov a živočíšnych produktov (mäso, mlieko, syry, vajcia a väčšinou aj med), ale často aj filozofia a životný štýl, ktorý odmieta akékoľvek využívanie živočíchov pre potreby ľudí.

Deň sa pripomína od roku 1994. Je výročím založenia Anglickej vegánskej spoločnosti. Donald Watson bol prvý človek, ktorý použil slovo VEGAN. Stravoval sa bez mäsa 80 rokov a z toho 60 rokov vegánsky. Zomrel ako 95-ročný.

Takáto strava znižuje riziká ochorení, ako napríklad: rakovinu hrubého čreva, infarkt myokardu, vysoký cholesterol, vysoký krvný tlak, rakovinu prostaty a mŕtvicu.

Na čo by si vegáni mali dávať pozor?

Predovšetkým na znížený obsah vápnika, jódu, vitamínu B12, B6, D, omega-3 mastných kyselín a na správne vyváženie niektorých aminokyselín. Napriek tomu, že sa väčšina látok v rastlinnej strave vyskytuje, niektorí vegáni môžu mať nedostatok týchto látok vďaka nevhodnému zloženiu (kombinácii) stravy. Lekári preto odporúčajú nahrádzanie týchto látok vhodnými potravinovými doplnkami.

Môže si neinformovaný vegán ublížiť tým, že jeho strava nie je komplexná? Na túto otázku odpovedal pre denník Sme MUDr. Igor Bukovský: „Áno. Tak ako si ubližuje väčšina ľudí, pretože o svojom tele a o správnom zložení výživy nemajú dostatok informácií. Keďže sa teda nemôžu riadiť tým, čo majú v hlave, riadia sa tým, čo majú v ústach – jazykom. Na Slovensku žije pár vegánov, ktorí trpia napríklad nedostatkom vitamínu B12 alebo vápnika. Na druhej strane však v našej krajine žijú a zomierajú desaťtisíce ľudí, ktorí majú cukrovku, aterosklerózu, rakovinu, obezitu, sivý zákal, reumatoidnú a dnavú artritídu, osteoporózu. Alzheimerovu chorobu. To sú skutočné ochorenia, ktoré súvisia najmä s tým, čo máte na tanieri.“

Kalendár medzinárodných dní pre nás pripravujú „slobodní ľudia“ zo spoločnosti www.fsgroup.sk a www.goaart.sk.
Zdroje: vegan-fighter.comsk.wikipedia.orgsme.sk