5.7. DEŇ WORKOHOLIKOV

Ako prevenciu aj liečenie workoholizmu musíme mať na pamäti rovnováhu v živote. Dosiahneme to napríklad stretávaním sa s priateľmi, záľubami, čítaním a športom. Stanovenie rovnováhy umožní ľahšie udržiavať nasadenie, koncentráciu aj odolnosť voči každodennému stresu. „Work-life balance“ v konečnom dôsledku vedie k zvýšenej efektivite pracovného výkonu.

Ide o negatívny stav, ktorý môže narušiť zdravie a spôsobiť stres, vyčerpanie, preťaženie, nižšiu výkonnosť, koncentráciu, odcudzenie od rodiny, priateľov.

Psychológovia považujú workoholizmus za druh závislosti či dokonca chorobu, ktorá má svoje štádiá a príznaky. Kým zanietený, pracovitý zamestnanec je schopný pracovať v tíme, dá si poradiť a napriek zvýšenej záťaži dokáže zachovať rovnováhu medzi prácou a súkromím, workoholik to väčšinou nezvláda.

Jeho typickými prejavmi sú podráždenosť, zanedbávanie duševnej hygieny a presvedčenie, že všetko najlepšie zvládne sám, vysvetľuje Jana Harnošová z personálnej agentúry Adecco. Keďže väčšina workoholikov si svoj stav neuvedomuje, namiesto nich najviac trpí rodina a okolie.

Najčastejším príznakom, že človek nie je v poriadku, je strata pojmu o čase a realite, nezáujem o rodinu a priateľov, kladenie práce na prvé miesto vo svojich životných hodnotách.

Má tri štádiá:

  1. skoré štádium sa vyznačuje neustálym myslením na prácu, nadčasmi, odmietaním dovolenky…
  2. stredné štádium sa prejavuje úplným pohltením prácou bez akéhokoľvek spoločenského života a odpočinku. Dostavujú sa už aj zdravotné problémy ako nespavosť, podráždenosť, výpadky pamäte…
  3. neskoré štádium, v ktorom sú už len negatívne prejavy ako silné bolesti hlavy, krku, chrbtice, tráviace problémy, neschopnosť sústrediť sa, vysoký krvný tlak dôsledkom čoho môže nastať infarkt či mozgová príhoda.

Workoholici sú náchylnejší na kardiovaskulárne, onkologické choroby a návykové látky. Ich závislosť často spôsobuje rozpad rodiny a sociálnych vzťahov.

Kalendár medzinárodných dní pre nás pripravujú „slobodní ľudia“ zo spoločnosti www.fsgroup.sk a www.goaart.sk
Zdroje: istp.skpodnikam.webnoviny.skkarierainfo.zoznam.skmentalis.skzena.sme.sk