STARÍ RIMANIA POUŽÍVALI RUŽU ŠÍPOVÚ PROTI BESNOTE

perex_sipkyDobrá rada pre zdravie: Šípkový sirup pôsobí preventívne proti nachladeniu a infekciám, spevňuje cievne steny a priaznivo pôsobí pri kŕčových žilách. Upokojuje a zlepšuje schopnosť sústredenia a pomáha proti jarnej únave. 

Šípky sú jedlé a bohaté na vitamíny, hlavne na vitamín C. Varí sa z nich čaj na posilnenie organizmu. Pôsobia i mierne močopudne, preto sa používajú aj pri ochorení močového ústrojenstva alebo ľadvín. Šípky môžeme tiež spracovať na sirup.

Šípkový sirup:
– 2kg zrelých šípok
– 1l vody
– 1,5kg cukru
– 10g kyseliny citrónovej

Šípky narežeme, zalejeme vodou a necháme vylúhovať 2 až 3 dni. Potom nálev precedíme a varíme s cukrom 5 minút. Nakoniec pridáme kyselinu citrónovú. Precedený sirup nalejeme do pripravených fliaš.


Foto:Pixabay.com_minder

Ruža šípová (Rosa canina) je ker, ktorý dosahuje výšky 1-3 metre. Hovorí sa mu tiež psia ruža, čo údajne súvisí s tím, že ju starí Rimania používali proti besnote.

Rozšírená je takmer v celej Európe, s výnimkou ďalekého severu. Rastie na slnečných stráňach, medziach, v priekopách a na okrajoch lesov. Vyskytuje sa od nížin až do hôr do výšky 1200 m n. m.

Pridal: Martin & Vlad